به دنبال دستگیری عبدالمالک ریگی از حق شهروندی او و دیگر دستگیرشدگان دفاع کنیم

23 02 2010

مَی مَکُران: خبرگزاری فارس، تابناک و بی بی سی خبر از دستگیری عبدالمالک ریگی داده اند. وبلاگ های نزدیک به جندالله هنوز در این رابطه خبری منتشر نکرده است. با این حال برای اطلاع خوانندگان این اخبار و گزارشات را عینأ منتشر کرده ایم . لازم به تذکر است که در صورت موثق بودن این خبر، دستگیر شده گان در زیر شکنجه های وحشتناک برده خواهند شد. دفاع از حقوق شهروندی دستگیر شدگان و هشدار نسبت به جان آن ها باید مورد توجه همگان قرار گیرد. جدی بودن این مسئله آن است که دادستان عمومی و انقلاب زاهدان که هم در این رابطه سخن گفته است. و نشان دهنده ی آن است که دستگیرشده گان گروه جندالله به زیر شدیدترین شکنجه ها برده خواهند شد و جنایت کاران اسلامی تلاش خواهند کرد با انتشار این اخبار بر اقدامات وحشیانه ی خود سرپوش گذاشته و فضای استان را بیش از پیش امنیتی کرده و تحت عنوان اعترافات، تعداد زیادی از جوانان و مردم بلوچ را دستگیر کرده و آن ها را به همکاری با جندالله متهم سازند
محمد مرزيه دادستان عمومي و انقلاب زاهدان در گفتگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري فارس با اشاره به دستگيري «عبدالمالك ريگي » سركرده گروهك تروريستي موسوم به جندالله گفت: دستگيري ريگي با برنامه‌ريزي اطلاعاتي و امنيتي در اوايل صبح امروز سه‌شنبه صورت گرفت. وي افزود: دستگيري ريگي با اقدامات اطلاعاتي‌ كه مدت‌ها در حال انجام بود، به سرانجام رسيد و در حال حاضر نيز وي وارد خاك ايران شده است و تحويل مقامات امنيتي و قضايي خواهد شد.دادستان عمومي و انقلاب زاهدان در ادامه تاكيد كرد: ‌عمليات دستگيري عبدالمالك ريگي عملياتي غافلگيرانه بود و وي در حال حاضر در اختيار نيروهاي اطلاعاتي است. ترور‌هاي متعدد از جمله ترور برخي مقامات سپاه پاسداران، قاچاق مواد مخدر،‌آدم ربايي و ايجاد آشوب در منطقه از جمله اقدامات اين تروريست است.

بی بی سی :بامداد سه شنبه، 4 اسفند (23 فوریه)، رادیو دولتی ایران به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گزارش کرد که ماموران این وزارتخانه «در یک عملیات مهم» عبدالمالک ریگی، رهبر «گروهک تروریستی شرق ایران» را بازداشت کرده اند. هنوز در مورد نحوه و محل بازداشت رهبر گروه جندالله اطلاعات بیشتری انتشار نیافته است.
اخیر مصطفی محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی، گفته بود که عبدالمالک ریگی تحت تعقیب دایمی ماموران قرار دارد و لحظه ای آرامش ندارد و در حال فرار است. تا کنون مقامات امنیتی ایران چندین نفر را به اتهام ارتباط با گروه جندالله و عملیات آن محاکمه و اعدام کرده اند.
برادر عبدالمالک ریگی نیز در بازداشت به سر می برد و ظاهرا به اعدام محکوم شده اما ظاهرا این حکم به اجرا در نیامده است.
جنبش مقاومت ملی ایران – جندالله – که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد ظاهرا در سال 1382 در مخالفت با سیاست جمهوری اسلامی در قبال آنچه که تبعیض علیه پیروان تسنن در سیستان و بلوچستان می خواند تشکیل شد.
دولت ایران گروه جندالله را به دست داشتن در یک رشته عملیات خشونت آمیز در شرق ایران، شامل بمب گذاری، ترور ماموران و مقامات محلی، گروگانگیری و قتل گروگان ها و ارتباط با سرویس های امنیتی کشورهای مختلف، از جمله ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل متهم کرده که از سوی این کشورها تکذیب شده است.
در عین حال، در سال های اخیر، این گروه مسئولیت یک رشته اقدامات خشونت آمیز از جمله حمله به ماموران دولتی و چند مورد بمب گذاری را برعهده گرفته است.
از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.
گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.
در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.
در حادثه ای دیگر، در مهرماه حدود سی نفر از جمله تعدادی از فرماندهان و نفرات سپاه پاسداران در یک انفجار انتحاری در گردهمایی ریش سفیدان محلی و فرماندهان سپاه پاسداران در پیشین، واقع در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند و گروه جندالله مسئولیت این عملیات را برعهده گرفت.
مقامات امنیتی جمهوری اسلامی گفته بودند که رهبران و اعضای گروه جندالله در داخل خاک پاکستان پناه گرفته اند و در مواردی، برخی از نهادهای امنیتی پاکستانی را به ارتباط با این گروه متهم کرده بودند اما دولت پاکستان این اتهام ها رد کرده بود.

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس سركرده گروهك تروريستي جند‌الله به همراه نفر دوم اين گروهك دستگير شده است.، ريگي در بسياري از حركت هاي تروريستي و شهادت عناصر خدوم منطقه سيستان و بلوچستان نقش داشته است.روابط عمومي وزارت اطلاعات در اطلاعيه‌اي اعلام كرد: رهبر گروه تروريستي جند الله دستگير شد. ريگي در اقدامات تروريستي كه در شرق كشور انجام داد ده‌ها نفر از نيروهاي انتظامي و مردم بي‌گناه را قتل عام كرده است.
مصطفي محمدنجار وزير کشور اخيراً در حاشيه مراسم توديع و معارفه استاندار قزوين گفته بود: عبدالمالک ريگي در حال حاضر با تلاش‌هايي كه انجام شده لحظه‌اي آرامش ندارد و دائم در حال تعقيب است. از جمله اقدامات تروريستي ريگي، به شهادت رساندن تعدادي از شهروندان بمي در سال 85 در محور ترانزيتي کرمان به زاهدان در منطقه دارزين است. ريگي همچنين در اقدامات تروريستي كه در شرق كشور انجام داد، ده‌ها نفر از نيروهاي انتظامي و مردم بي‌گناه را قتل عام كرده و به شهادت رسانده است.
عبدالمالك ريگي سركرده گروهك تروريستي موسوم به جند‌الله در راستاي اهداف گروهكي خود اقدام به تاسيس مدرسه‌اي در پاكستان كرده بود. ريگي با هدف آموزش عمليات انتحاري اقدام به راه‌اندازي چنين مدرسه‌اي كرده بود. در اين مدرسه افراد معتاد و فقير از شهرهاي ايالت بلوچستان پاكستان جمع‌آوري شده و به آنها آموزش عمليات انتحاري داده مي‌شد.
تعدادي از اين افراد آموزش ديده به كمربند انتحاري مجهز شده‌ و با پشتيباني گروهك تروريستي جند‌الله و به منظور انجام عمليات خرابكاري (انتحاري) وارد خاك ايران شدند.
ريگي کيست؟
عبدالمالک ريگي احتمالاً متولد سال 1358 است. «ريگي » يکي از قبايل سيستان و بلوچستان است، مانند قبايلي چون براهوئي، مري، ناروئي، شهنوازي، کهرازهي، گمشادزهي، بارکزهي. او يکي از اعضاي طايفه ريگي است.
عبدالمالک تحصيلات کلاسيک ندارد و تنها چند سال در يکي از حوزه‌هاي علميه اهل سنت مشغول به تحصيل بوده که البته از آنجا نيز اخراج شده است. ريگي خودش را «خادم جندالله » مي‌خواند. او داراي سابقه شرارت و يک مورد چاقو‌کشي به‌خاطر مسائل قبيله‌اي در داخل شهر زاهدان است و به همين خاطر مدتي هم زنداني شد اما بعد از آزادي خود را زنداني سياسي معرفي نمود.
بنا به گفته خودش از سن نوزده سالگي اسلحه به دست گرفته و به عمليات تروريستي پرداخته است. گفته مي شود ريگي پيش از آغاز فعاليت هاي تروريستي براي جلب حمايت علماي اهل سنت منطقه -که به مولوي ها مشهور هستند – نزد آن ها رفت اما آن‌ها براي حرفهايش اهميتي قائل نشدند.
گزينه بعدي ريگي قاچاقچيان عمده مواد مخدر بودند. آن‌ها به دليل اينکه علاقه داشتند جبهه تازه‌اي در برابر نيروهاي انتظامي و امنيتي استان به وجود آيد از ريگي استقبال کردند و با در اختيار گذاشتن اسلحه و پول به حمايت از او برخواستند.
به اين ترتيب ريگي گروه خود را پايه‌گذاري کرد. گروهي که پس از نخستين حمله تروريستي نام «جندالله » را بر خود گذاشت. اين گروه هدف اصلي خود را «دفاع ازحقوق ملي و مذهبي قوم بلوچ و اهل سنت در استان سيستان و بلوچستان اعلام کرده » اما بسياري از مردم غير نظامي منطقه نيز قرباني عمليات تروريستي او و گروهش شده‌اند.
جندالله پس از مدتي نام «جنبش مقاومت ملي ايران! » را بر خود گذاشت. اين تغيير نام نمايانگر تغيير حاميان و خط دهندگان اصلي به گروه ريگي بود. پس از اين تغيير نام بود که صدا و عکس ريگي به بسامد برخي شبکه‌هاي تلويزيوني سلطنت‌طلب تبديل شد. جالب اينکه يکي از مجريان اين شبکه ها در مصاحبه هاي مکرر خود با ريگي او را «دکتر ريگي » ناميد!
يکي از مجاري تبليغاتي ريگي راديو صداي بلوچ است که از استکهلم سوئد پخش مي شود. گروه ريگي علاوه بر آن بارها از شبکه العربيه که مالک اصلي آن حاکمان عربستان سعودي هستند به عنوان بلندگوي تبليغاتي خود استفاده کرده است. اين شبکه در اقدامي بحث بر انگيز تصاوير کشته شدن مرزبانان به گروگان گرفته شده ايراني را پخش کرد. العربيه پيش از آن اقدام مشابهي را نيز در مورد گروگان هاي غربي اسير القاعده انجام داده بود.
گروه «جندالله » در سال 1384 شمسي 9 مرزبان ايراني رابه گروگان گرفت و در قبال آزادي آنها خواهان آزادي برخي از اعضاي گروه خود شد که در دادگاه هاي انقلاب به عنوان مفسد في‌الارض به اعدام محکوم شده بودند.
جندالله همچنين در حمله اي که بعدها به کشتار تاسوکي معروف شد 21 تن از مردم غير نظامي را به قتل رساند.
دربهمن ماه سال 1385 شمسي شهر زاهدان شاهد انفجار بمب‌هايي بود که هدف آنها اعضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در استان سيستان و بلوچستان بودند. در اين بمب گذاري‌ها يازده تن از پاسداران انقلاب اسلامي به شهادت رسيدند.
ريگي همچنين باصداي آمريکا مصاحبه داشته‌است. اين مصاحبه از سوي مقامات جمهوري اسلامي ايران به دليل حمايت علني از تروريسم و نقض قرارداد الجزيره به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.
ارديبهشت 1385 شانزده سرباز و پرسنل نيروي انتظامي جمهوري اسلامي در حمله اعضاي جندالله به يک پاسگاه درسراوان به گروگان گرفته شدند. اين گروه خواستار آزادي برادر عبدالمالک ريگي شد و دو تن از گروگان‌ها را به شهادت رساند.
زيستگاه و محل فعاليت گروه جندالله
گروه ريگي و جندالله در مناطق بدون کنترل افغانستان، پاکستان و بلوچستان ايران رفت و آمد مي کردند. وي مي گويد: «من انکار نمي کنم. بسياري از افراد ما در خاک پاکستان هستند. خانواده ها و کساني که مجبور به فرار شده اند. با زن و بچه ها. ولي افرادي که کار عملياتي مي کنند در خاک ايران هستند. » ريگي گفته است که حتي يک بار هم در نزديکي تهران اشتباهاً بازداشت شده، اما چون شناسايي نشده، رهايش کرده‌اند. بنا به گفته يکي از گروگانهايي که اسير جندالله بود، نيروهاي جندالله افرادي متعصب هستند و شعائر ديني را بسيار دقيق بجا مي آورند. گفته مي شود ريگي هرگز يک شب بيشتر در مکاني اقامت نمي کند و حتي با دستکش با ديگران دست مي‌دهد.
«جندالله » همواره مدعي شده که اقداماتش با دستور رهبران بنيادگراي مذهبي صورت مي گيرد. نوع فعاليت اين گروه نشان از امکانات پشتيباني گسترده اي مي دهد که تاکنون در ميان خوانين بلوچ ديده نشده است. آنان از شبکه اينترنت و همچنين از رسانه‌هاي گروهي تلويزيوني و راديويي عمدتأ وابسته به سلطنت طلبان، در انعکاس خبر عمليات و طرح ديدگاه‌هايشان استفاده مي کنند. در بسياري از عمليات مسلحانه اين گروه، شيوه هاي کار طرفداران القاعده و الزرقاوي در عراق، به شکل گسترده اي تقليد مي شود.
ويژگي‌هاي ريگي
1) ريگي و گروهش هرگز اين موضوع را که قاچاق يکي از مشاغل آنهاست انکار نکرده اند. «انکار نمي کنم در بين قوم ما قاچاقچي هم هست، اما بايد ببينند چرا اين مردم قاچاق مي کنند. » وي در مورد طبيعي بودن قاچاق در منطقه مي گويد: «الان وضعيت اقتصادي بسته است، مردم نمي‌توانند کاروبار کنند. 50 هزار 60 هزار نفر از مردم بلوچستان طريق ارتزاق شان فقط مرزهاي پاکستان و افغانستان بوده که آنها را مسدود کرده اند. »
2) ريگي ميل دارد به عنوان رهبر داناي گروهش شناخته شود، اما گروه وي که توسط افرادي مزدور اداره مي شود، در عمليات نظامي به توحش دست مي زند. به همين دليل جندالله معمولا عملياتي را با افتخار اعلام مي کند و سپس شرکت خود را در آن نفي مي کند. مثلاً در ترور جاده کرمان ـ بم اول اعلام شد که اين عمليات تروريستي کار اين گروه بوده است و بعد از چند روز اين گروه آن عمليات را محکوم کرد.
3) شيوه عمل گروه ريگي براساس گروگانگيري و معامله است، چيزي که در منطقه ميان نيروي انتظامي و قاچاقچيان سابقه دارد. اما آنها در بسياري موارد گروگانها را اصلا نمي شناسند. ريگي مي گويد: «بعضي گروگان ها را شناسايي کرده بوديم. البته هدف فرماندار و استاندار بودند که فرار کردند. » وي در مورد شيوه گروگانگيري مي گويد: «اگر حل نشد دست به اقدام ديگري مي زنيم و افراد بزرگ تري را مي گيريم. از آدم هاي اصلي شان مي گيريم. آن وقت معامله مي کنند. » آنها معمولا براي گرفتن گروگان تور مي گذارند، تعداد زيادي را در مسير حرکت جمعي (اتوبوس و ميني بوس) دستگير مي کنند و بعد گروگانها را تا زمان تعيين تکليف به کوههاي پاکستان يا بلوچستان مي برند.
4) گروه ريگي قصد دارد با جنگ نظامي در منطقه اي پر از بحران فضاي بازي براي خودش ايجاد کند تا هم از طريق فروش گروگان، هم قاچاق در منطقه، هم باج گيري از قاچاقچيان و هم از طريق کمک هاي مالي دولتهاي خارجي قدرت و ثروت کسب کند و در نهايت خود را به منطقه تحميل کند.
5) بر اساس آنچه تا کنون به دست آمده است، محل آموزش نيروهاي تروريست «جندالله » در پاکستان است. آموزش ها به زبان فارسي و انگليسي صورت مي گيرد و اکثر افراد مانند نيروهاي الزرقاوي و بسياري از جريانهاي وابسته به القاعده براي عمليات پول مي گيرند و بايد مدارک انجام عمليات، مانند فيلم و عکس را تحويل بدهند تا پول شان را دريافت کنند، تقريبا اين شيوه در کل سيستم جرم و جنايت منطقه وجود دارد. عمليات اين گروه جز در حالت گروگانگيري کور، به صورت عمليات انفجاري انجام مي گيرد، اين گروه در شب 23 آذر 85 عملياتي عليه استاندار طراحي کرد که ماشين بمب گذاري شده به دليل نقص فني قبل از وقت معين و رسيدن استاندار منفجر شد و تعدادي از افرادي که مقابل در استانداري تجمع کرده بودند کشته شدند.
عمليات مهم جندالله
عمليات مهم گروه شامل اين موارد بوده است: وقايع 24 اسفند 1384 در جاده زابل به زاهدان در منطقه تاسوکي. واقعه 23 ارديبهشت 1385 درمحور بم به کرمان در منطقه ي دارزين که با بستن راه خودروهاي عبوري 34 نفر را کشته و تعدادي را زخمي کرده يا به اسارت بردند. در روز 13بهمن 85 مقارن ساعت 19 و 45 دقيقه چند فرد مسلح چهار مأمور گشت نيروي انتظامي را که در خيابان بزرگمهر مشغول گشت زني بودند به رگبار بستند و به قتل رساندند. در اين حمله دو افسر انتظامي به نام سرهنگ خواجه و سرهنگ شيبک و يک سرباز وظيفه کشته شدند. و انفجار اتوبوس حامل پاسداران در بامداد 25 بهمن ماه 85 در زاهدان که باعث کشته شدن 11 و زخمي شدن 18 پاسدار نيروي زميني سپاه شد. و جديدترين اين عمليات تروريستي انفجار بمب صوتي در جلو ي مدرسه دختران معرفت در زاهدان در شامگاه جمعه 27بهمن ماه است.
حاميان ريگي چه کسي هستند؟

به گزارش «تابناک»، روابط عمومي وزارت اطلاعات اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان (عج) در يک عمليات مهم، عبدالمالک ريگي، سرکرده گروهک تروريستي شرق ايران را بازداشت کردند. ريگي در بسياري از حركت‌هاي تروريستي و شهادت عناصر خدوم منطقه سيستان و بلوچستان نقش داشته است. وی سركرده گروهك تروريستي موسوم به جند‌الله در راستاي اهداف گروهكي خود و با هدف آموزش عمليات انتحاري، اقدام به تأسيس مدرسه‌اي در پاكستان كرده بود. در اين مدرسه، افراد معتاد و فقير از شهرهاي ايالت بلوچستان پاكستان جمع‌آوري شده و به آنان آموزش عمليات انتحاري داده مي‌شد.
همچنین وزير كشور گفت: عبدالمالك ريگي را در خارج از كشور دستگير شد و به داخل كشور منتقل شده است.مصطفي محمدنجار صبح روز سه‌شنبه در فرودگاه بيرجند در جمع خبرنگاران دولت اظهار كرد: ريگي كه با حمايت سرويس‌هاي جاسوسي بيگانه و كمك‌هاي بيگانگان دست به شرارت در داخل كشور مي‌زد از مدت‌ها قبل توسط نيروهاي امنيتي، اطلاعاتي و انتظامي و سربازان گمنام امام زمان(عج) تحت كنترل بود و با هوشياري نيروهاي امنيتي و سربازان گمنام امام زمان (عج) در فرصت زماني مناسب به اتفاق نفراتي كه همراهش بودند، دستگير شد. اين نشاندهنده اشراف امنيتي و اطلاعاتي نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي جمهوري اسلامي است و اين‌كه اين نيروها بر همه مسائل امنيتي منطقه تسلط دارند و مي‌دانند كه چه مي‌گذرد.
وي با تبريك به مقام معظم رهبري و مردم ايران و تشكر از نيروهاي امنيتي و انتظامي ادامه داد: ريگي از نقطه‌اي به نقطه‌اي ديگر براي طراحي توطئه و شرارت جديدي عازم بود كه به كمك نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي كه از قبل توري را در اين ارتباط پهن كرده بودند، دستگير و به داخل كشور منتقل شد و اكنون در چنگال عدالت ملت ايران قرار دارد.
وي با بيان اين‌كه » جزييات دستگيري ريگي به زودي اعلام خواهد شد» گفت: وي را اكنون به داخل كشور منتقل كرده‌ايم.

Advertisements

کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: