آمار ازدواج و طلاق در سیستان و بلوچستان و حقایقی که پنهان می ماند

7 07 2010


مَی مَکُران
ـ مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با افتخار از آمار ازدواج در این استان سخن می گوید. روشن است که پیوندهای انسانی زناشوئی میان جوانان امری مسرت بخش باشد. اما آنچه در پشت این آمار پنهان می ماند این حقیقت هست که در این استان، برای تحمل سختی ها، برای جبران کمبودهای تفریحی و ورزشی و هنری، برای فرار از فشارهای فرهنگی و سنت ها و عرف مرسوم، راهی جز پناه بردن به کانون خانواده ای نوپا وجود ندارد. اما در پشت چهاردیواری این خانواده ها چه جوانی ها که تباه می شود، چه عشق ها که پر پر می شود، و چه امیدها که بر باد می رود، و چه تصمیمات اجباری برای ازوداج انسان هایی که همدیگر را نمی شناسند، امری است که در آمار و ارقام نمی آید. اینجا منطقۀ ممنوعه ای است که حاکمان مستبد و حافظان سنت های منسوخ و دست و پا گیر دوست ندارند در باره اش سخن بگویند.
مدیر کل ثبت احوال: سیستان و بلوچستان بالاترین آمار ازدواج و کمترین تعداد طلاق را دارد
زاهدان- مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: این استان امسال نیز مانند سالهای پیشین بالاترین آمار ازدواج و پایین ترین آمار طلاق ثبت شده در کشور را دارد.
«علی زاهدی نیا» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سه ماهه نخست امسال، 22 هزار و 914 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 173 درصد افزایش داشته است.
وی بیان کرد: از این تعداد ازدواج ثبت شده، هفت هزار و 245 واقعه ازدواج شهری و 15 هزار و 669 واقعه روستایی بوده است.
وی ادامه داد: در این مدت به طور میانگین در هر شبانه روز، 246 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده است که در هر ساعت 10 ازدواج را شامل می شود.
او بیان کرد: 32 درصد ازدواج های سه ماهه نخست امسال در مناطق شهری و 68 درصد در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.
وی شمار ازدواج های به ثبت رسیده در سه ماهه نخست سال گذشته را هشت هزار و 392 واقعه عنوان کرد.
او خاطر نشان کرد: بخش عمده رشد 173 درصدی ثبت ازدواج در سه ماهه نخست امسال به علت ثبت 15 هزار و 695 واقعه ازدواج معوقه ماحصل اجرای طرح ثبت ازدواج های معوقه با تنظیم اقرارنامه رسمی است.
زاهدی نیا اضافه کرد: براساس همین آمار در سه ماه نخست سال جاری، 5/68 درصد از کل ازدواج ها را ازدواج های اقرارنامه ای تشکیل می دهد.
او گفت: ازدواج های معوقه به ثبت رسیده در سه ماهه اول سال جاری در مناطق شهری استان دو هزار و 472 واقعه معادل 5/10 درصد و در مناطق روستایی 13 هزار و 223 واقعه معادل 58 درصد از کل ازدواج ها بوده است.
مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: براساس این آمار و جمعیت شهری و روستایی استان در سال 1389، نرخ خام ازدواج شهری معادل 6/22 در هزار نفر و ازدواج روستایی 9/47 در هزار نفر است.
او افزود: همچنین نرخ خام ازدواج معوقه ثبت شده در مناطق شهری در مدت یاد شده 7/7 در هزار نفر و در مناطق روستایی 4/40 در هزار نفر است.
زاهدی نیا درباره ثبت آمار طلاق در سه ماهه نخست امسال گفت: 456 واقعه طلاق در این مدت به ثبت رسیده که از این تعداد 373 واقعه شهری و 83 واقعه روستایی است.
وی آمار طلاق های به ثبت رسیده در سه ماهه نخست پارسال را 321 واقعه عنوان کرد که از این تعداد 250 مورد شهری و 71 مورد روستایی بوده است.

Advertisements

کارها

اطلاعات

3 responses

7 07 2010
آمار ازدواج و طلاق در سیستان و بلوچستان و حقایقی که پنهان می ماند « جهان زن

[…] آمار ازدواج و طلاق در سیستان و بلوچستان و حقایقی که پنهان می ماند نوشته شده در جولای 7, 2010 به وسیله‌ی jahanezanan آمار ازدواج و طلاق در سیستان و بلوچستان و حقایقی که پنهان می ماند مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با افتخار از آمار ازدواج در این استان سخن می گوید. روشن است که پیوندهای انسانی زناشوئی میان جوانان امری مسرت بخش باشد. اما آنچه در پشت این آمار پنهان می ماند این حقیقت هست که در این استان، برای تحمل سختی ها، برای جبران کمبودهای تفریحی و ورزشی و هنری، برای فرار از فشارهای فرهنگی و سنت ها و عرف مرسوم، راهی جز پناه بردن به کانون خانواده ای نوپا وجود ندارد. اما در پشت چهاردیواری این خانواده ها چه جوانی ها که تباه می شود، چه عشق ها که پر پر می شود، و چه امیدها که بر باد می رود، و چه تصمیمات اجباری برای ازوداج انسان هایی که همدیگر را نمی شناسند، و چه تعداد از ازدواج ها بیان چند همسری است، امری است که در آمار و ارقام نمی آید. اینجا منطقۀ ممنوعه ای است که حاکمان مستبد و حافظان سنت های منسوخ و دست و پا گیر دوست ندارند در باره اش سخن بگویند. مدیر کل ثبت احوال: سیستان و بلوچستان بالاترین آمار ازدواج و کمترین تعداد طلاق را دارد زاهدان- مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: این استان امسال نیز مانند سالهای پیشین بالاترین آمار ازدواج و پایین ترین آمار طلاق ثبت شده در کشور را دارد. “علی زاهدی نیا” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سه ماهه نخست امسال، 22 هزار و 914 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 173 درصد افزایش داشته است. وی بیان کرد: از این تعداد ازدواج ثبت شده، هفت هزار و 245 واقعه ازدواج شهری و 15 هزار و 669 واقعه روستایی بوده است. وی ادامه داد: در این مدت به طور میانگین در هر شبانه روز، 246 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده است که در هر ساعت 10 ازدواج را شامل می شود. او بیان کرد: 32 درصد ازدواج های سه ماهه نخست امسال در مناطق شهری و 68 درصد در مناطق روستایی به ثبت رسیده است. وی شمار ازدواج های به ثبت رسیده در سه ماهه نخست سال گذشته را هشت هزار و 392 واقعه عنوان کرد. او خاطر نشان کرد: بخش عمده رشد 173 درصدی ثبت ازدواج در سه ماهه نخست امسال به علت ثبت 15 هزار و 695 واقعه ازدواج معوقه ماحصل اجرای طرح ثبت ازدواج های معوقه با تنظیم اقرارنامه رسمی است. زاهدی نیا اضافه کرد: براساس همین آمار در سه ماه نخست سال جاری، 5/68 درصد از کل ازدواج ها را ازدواج های اقرارنامه ای تشکیل می دهد. او گفت: ازدواج های معوقه به ثبت رسیده در سه ماهه اول سال جاری در مناطق شهری استان دو هزار و 472 واقعه معادل 5/10 درصد و در مناطق روستایی 13 هزار و 223 واقعه معادل 58 درصد از کل ازدواج ها بوده است. مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: براساس این آمار و جمعیت شهری و روستایی استان در سال 1389، نرخ خام ازدواج شهری معادل 6/22 در هزار نفر و ازدواج روستایی 9/47 در هزار نفر است. او افزود: همچنین نرخ خام ازدواج معوقه ثبت شده در مناطق شهری در مدت یاد شده 7/7 در هزار نفر و در مناطق روستایی 4/40 در هزار نفر است. زاهدی نیا درباره ثبت آمار طلاق در سه ماهه نخست امسال گفت: 456 واقعه طلاق در این مدت به ثبت رسیده که از این تعداد 373 واقعه شهری و 83 واقعه روستایی است. وی آمار طلاق های به ثبت رسیده در سه ماهه نخست پارسال را 321 واقعه عنوان کرد که از این تعداد 250 مورد شهری و 71 مورد روستایی بوده است. مَی مَکُران […]

8 07 2010
30 12 2012
سیدجام

سلام
واقعابه مسئله مهم استبداد سنت های گذشته که فرزندان رابالاجبار وبدون نظرخواهی ازوی به ازدواج یکدیگر دراورده واین زوج بعدازحداکثردوتاسه سال به آخرخط میرسندوتازه مشکلات آغازمیشودبایدفرهنگ سازی هاگسترده ترشود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: