امام جمعه زاهدان اقدامات تفرقه افکنانه را محکوم کرد

23 10 2010

می مکران ـ به دنبال دستگیری داماد امام جمعه زاهدان و ممنوع الخروج بودن مولوی عبدالحمید و سوءقصد به جان حافظ محمد اسلام ملازهی، این بار در روز پنجشنبه ٢٩ مهرماه نیز ماموران امنیتی حمهوری اسلامی، گذرنامه های تعدادی از علمای برجسته اهل سنت ایران را در فرودگاه بین المللی تهران توقیف کرده و مانع از سفر آنها به خارج از کشور شدند. آنها عازم کشور ترکیه برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی اسلامی بودند که گذرنامه مولانا عبدالغنی بدری، معاونت آموزشی حوزه دارالعلوم زاهدان، دکتر عبیدالله استاد حدیث این حوزه و مولانا عثمان قلندرزهی مدیر مدرسه مدینة العلوم خاش،توسط ماموران امنیتی توقیف شد. تشدید فشار بر رهبران اهل سنت بلوچستان و تلاش برای راه اندازی درگیری های مذهب ، اعتراض امام جمعه زاهدان، مولوی عبدالحمید برانگیخته و او در خطبه های نماز جمعه، اعتراض خود را بیان داشته است.
در کشور سیاستی در جریان است که علمای اهل سنت را از نظام جدا کند، در حالی که وحدت و امنیت ملی بدون حمایت علما امکان‏پذیر نیست
امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‏های جمعه این هفته خبر از اعمال سیاست دوری‏گزینی از علمای اهل سنت کشور داد و گفت: ما به این سیاست مشکوکیم و این سوال برای ما ایجاد شده است که واقعاً چرا باید علمایی که خیرخواه جامعه‏اند و غیر از این هیچ هدفی را دنبال نمی‏کنند، به انزوا رانده شوند.
شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید که سخنان خود را با تلاوت آیه «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و إن الله لمع المحسنین» آغاز کرده بود، خاطرنشان کرد: همواره در طول تاریخ افراد مومن و دیندار بنا بر محبتی که با علم و دین داشته‏اند، به اکرام و اعزاز علما و پیشوایان دینی خود پرداخته‏اند. امروزه هم بسیاری از مردم که با علما محبت می‏کنند، بنده به خوبی می‏دانم که محبت آنان در واقع با علم و دین است. بنده خودم فرزند یک کشاورز و دامدار هستم، بنابراین می‏دانم محبتی که مردم با بنده یا دیگر علما دارند، ریشه در علاقه و شیفتگی آنان به قرآن عظیم‏الشأن و دین و دیانت دارد.
ایشان ادامه داد: در طول تاریخ حکمرانانی که محبت دین در دل آنها بوده است به اکرام و اعزاز علما پرداخته‏اند که این هم در اثر حرمت علم و دین بوده است، علما هم باید بدانند که این حرمت از آنِ آنان نیست، بلکه از آنِ قرآن عظیم‏الشأن، علم و دین و تعالیم زیبای پیامبر اکرم صلّی الله علیه وسلم است.
مولانا عبدالحمید در ادامه با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران علمایی که در مسیر درست و صحیح حرکت می‏کردند، دارای مرتبه و جایگاه بودند، اظهار داشت: بله! در آن دوران نیز همه علما یکسان نبودند، اما علمای حقانی و ربانی که تنها به منافع شخصی خود و فرزندانشان نمی‏اندیشیدند، در جامعه دارای عزت و احترام بودند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از آنجائی که در اثر این انقلاب، یک نظام اسلامی روی کار آمد، علما حرمت و احترام بیشتری کسب کردند، دولتمردان و مسئولین در طول این سال‏ها همواره به علما مراجعه کرده‏اند، چرا که در رأس این نظام رهبر فقید انقلاب و پس از ایشان رهبر معظم انقلاب و نیز سایر علما و روحانیون بوده‏اند، و در این میان طبعاً برای حل مشکلات به علما مراجعه شده است.
ایشان افزود: بنده به صراحت عرض می‏کنم که علمای اهل سنت در طول این سالها تنها به منافع شهروندان سنی مذهب ایران فکر نکرده‏اند، بلکه آنان منافع اهل سنت، برادران اهل تشیع و حتی یهودیان و مسیحیانی که در این کشور زندگی می‏کنند را مدنظر داشته‏اند.

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه به وضعیت استراتژیک استان سیستان و بلوچستان و نقش علمای منطقه در وضعیت امنیتی استان اشاره کرد و گفت: استان ما یک استان مرزی است و در جوار کشورهایی قرار دارد که اوضاع امنیتی مطلوبی در آنها حاکم نیست، این فرایند همواره مشکلاتی را ایجاد کرده و در مقابل جریانات انحرافی نیز بی‏تفاوت نبوده‏اند.
اگر جایی خلافی انجام گرفته ما موضع گیری کرده و خلاف‏کاران را به شدت محکوم کرده‏ایم، تا جایی که آنها هم بر علیه ما موضع گرفته و حتی به ما اهانت کرده‏اند. ما همواره منافع حکومت و ملت را مورد توجه قرارداده‏ایم، خود را به هیچ کس نفروخته‏ایم؛ چرا که معتقدیم ما باید تنها خود را به الله تعالی بفروشیم، رضایت و خوشنودی خداوند متعال از تمام منافع مادی و معنوی برای ما مهم‏تر است. ما خود را خیرخواه شیعه و سنی و خیرخواه غیرمسلمانان و سیک‏هایی که در شهر ما زندگی می‏کنند، می‏دانیم. این دیدگاه در اثر تعالیم اسلام برای ما حاصل شده و چنین وسعت و گنجایشی در دین اسلام وجود دارد.
ایشان تاکید کرد: سرمنشأ این دیدگاه به هیچ وجه وابستگی ما به جاهای دیگر نیست، تاکنون کسی نتوانسته ما را بخرد، همه ما را می‏شناسند و می‏دانند ما کسانی نیستیم که خود را به بیگانگان یا خودی‏ها بفروشیم.
مولانا عبدالحمید با تاکید بر اینکه ما همواره مانع کسانی بوده‏ایم که خواسته‏اند در منطقه میان شیعه و سنی اختلاف ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: همواره تلاش نه تنها بنده بلکه تمام علما این بوده است که در منطقه اختلاف فرقه‏ای و اختلاف قومی، مذهبی ایجاد نشود. تا آنجایی که از دست ما کاری برآمده سعی کرده‏ایم که اختلافات مهار شوند و مردم با امنیت و آسایش زندگی کنند. این مسیری است که ما می‏پیماییم و تا پایان این تنها مسیر ما خواهد بود. کسی به ما توجه بکند یا نکند، ما به این وظیفه خود عمل می‏کنیم.
ایشان در ادامه خبر از اتخاذ سیاست دوری گزینی از علمای اهل سنت کشور داد و گفت: با تمام این اوصاف متاسفانه اخیراً احساس می‏شود که سیاستی در حال اعمال است و بر اساس آن بسیاری، از علمای اهل سنت دوری می‏کنند. ما به این سیاست مشکوکیم و این سوال برای ما ایجاد شده که واقعا چرا باید از علما دوری شود، متاسفانه مسائلی در جامعه به وجود آمده که برای ما بسیار تعجب‏آوراند و ما معتقدیم اتخاذ این سیاست نیز از آن جمله است.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کرد: حرمت علما را خداوند متعال به آنان عنایت کرده و تا زمانی که علما در مسیر درست حرکت کنند، این حرمت باقی خواهد ماند. هرگاه یک عالم در مسیر غلط بیفتد خداوند متعال خودش عزت و احترام را از او سلب می‏کند.
ایشان یادآور شد: ما اگر انتقاد می‏کنیم انتقاد ما از روی دشمنی نیست، بلکه از روی خیرخواهی است. ما خیرخواه حاکم و رعیت هستیم و هرگاه که لازم باشد به این وظیفه خود عمل می‏کنیم . ما معتقدیم که حکومت یا نفوذ علما، هیچ کدام نباید بر اساس مذهب باشد.
مولانا عبدالحمید همچنین نقش علما را در ایجاد وحدت ملی تاثیرگذار توصیف کرد و افزود: نباید وحدت و امنیت ملی دچار اختلال شوند.
ایشان همچنین به مشکلاتی که اخیرا دامن‏گیر برخی از علمای اهل سنت شده است اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی روزهای اخیر با بعضی از علمای ما برخوردهایی شده است که جا دارد ما گلایه کنیم. من عادت ندارم که مسائل و مشکلات شخصی خودم را مطرح کنم اما برخی دیگر از علمای سرشناس منطقه طی همین هفته گذشته به منظور شرکت در کنفرانس‏هایی، قصد سفر به کشورهای دیگر را داشتند که متاسفانه بر اثر توقیف گذرنامه از سفر باز ماندند.این فرایند برای ما بسیار تعجب‏آور است و ما گلایه‏مندیم. مملکت ما مملکتی است که در آن نظام اسلامی حاکم است. در یک نظام اسلامی باید آزادی وجود داشته باشد و نباید آزادی قانونی هیچ شهروندی را از او سلب کرد. یک شهروند، عالم باشد یا غیر عالم، چنانچه قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشد و بخواهد در کنفرانسی شرکت کند یا برنامه دیگری داشته باشد، باید این آزادی عمل به او داده شود.
ایشان همچنین یادآور شد: در طول مدتی که بنده در بعضی از کنفرانس‏ها شرکت می‏کردم هیچ کس از بنده سخن تفرقه‏آمیزی نشنید. ما سعی کرده‏ایم که اگر حرفی هم برای گفتن داریم در داخل کشور و در مسجد مکی مطرح کنیم، ما ترجیح می‏دهیم مشکلات خودمان را در کشور خودمان پیگیری کنیم، در خارج از کشور ما همواره سعی کرده‏ایم که از عزت نظام جمهوری اسلامی پاسداری کنیم، چرا که خیرخواه مملکتیم. جای افسوس است که بسیاری هنوز ما را نشناخته‏اند و در مورد ما گمان‏های دیگر می‏برند. ما عزت اسلام و مسلمین را می‏خواهیم و تنها به ایران هم فکر نمی‏کنیم، اندیشه‏مان در ایران منحصر نیست بلکه به منافع تمام انسانها می‏اندیشیم.
ما امیدواریم که مسئولین در این زمینه تجدید نظر کنند، چرا که حفظ امنیت و وحدت ملی مسئله‏ای بسیار مهم و حیاتی است. جایگاه علما باید حفظ شود و زمانی افراد یک جامعه راضی خواهند بود که ائمه و پیشوایان دینی آنها و کسانی که برای آنها محترمند حرمت و احترام داشته باشند.
ایشان ادامه داد: یکی از سیاست‏های پسندیده و تعالیم زیبای آنحضرت صلی الله علیه وسلم اکرام افراد معزز در یک قوم است، به طوری که می‏فرماید: «أکرم کریم قومٍ» شما با کسی که در میان مردم جایگاهی دارد، به گونه‏ای رفتار کنید که جایگاهش حفظ شود. اسلام می‏گوید باید با کسی که ریش‏سفید، دانشمند یا عالم قوم به حساب می‏آید و مردم برای او حرمت قایل‏اند، احترام قایل بود. آنحضرت صلی الله علیه وسلم حتی به کسانی که عملکردشان را نمی‏پسندید و از اخلاق و کردار آنها ناراض بود، احترام می‏گذاشت.از جمله علل اتخاذ این رویکرد از جانب رسول الله صلی الله علیه وسلم همین بود که آنها در میان قوم خود دارای جایگاه و مرتبه بودند. آنحضرت صلی الله علیه وسلم می‏دانست که احترام گذاشتن به آنها احترام به قومشان است و بی‏حرمتی به آنها بی‏حرمتی به قوم و قبلیه‏شان به حساب می‏آید.
ایشان با تاکید بر اینکه بنده به هیچ وجه اعتقادی به تخریب نداشته و اعتقاد به اصلاح دارم،، اضافه کرد: ما امیدواریم که این مسائل و مشکلات که تازگی هم دارند، حل شوند، و نباید آزادی مردم را به هیچ وجه سلب نمود.
خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در پایان به حادثه‏ای که هفته گذشته برای حافظ محمد اسلام، یکی از اساتید دارالعلوم زاهدان رخ داد و افراد ناشناس با ضربه چاقو وی را مجروح نمودند، اشاره کرد و با بیان اینکه بحمدالله هم اکنون حال ایشان مساعد است، خاطرنشان کرد: موارد دیگری از این قبیل حوادث نیز رخ داده که معلوم می‏شود افرادی در شهر ما هستند که می‏خواهند آشوب و ناامنی بوجود آورند. در چنین شرایطی باید همه مردم هوشیار و بیدار باشند و به شایعات توجه نکنند. چنین جریان‏هایی، از هر طرف و با هر انگیزه‏ای که صورت بگیرند، از دیدگاه ما محکوم است؛ چرا که ما معتقدیم باید با برادران شیعه خودمان با اخوت و برادری زندگی کنیم. خوشبختانه هم اکنون هم مردم ما با برادران شیعه خود همراه و شریک‏اند و همه ما با یکدیگر در ارتباط هستیم و با مسالمت زندگی می‏کنیم.
ایشان تاکید کرد: ما باید با هوشیاری و بیداری کامل اقدامات افرادی را که می‏خواهند در میان شیعه و سنی دودستگی و اختلاف ایجاد کنند خنثی کنیم. در این زمینه مسئولین محترم به ویژه مسئولین امنیتی رسالت سنگینی بر دوش دارند و ما امیدواریم که آنان هم با بیداری کامل به وظایف خودشان عمل کنند.
سنی آنلاین ( شنبه, 01 آبان 1389 )

Advertisements

کارها

اطلاعات

One response

24 10 2010
An Iranian Sunni

تشکر از توجه تان به مسائل استان و اهل سنت کشور.
برایتان آرزوی موفقیت روزافزون دارم. به فعالیت تان ادامه دهید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: