کمبود گاز مایع در زاهدان، به یک مشکل جدی تبدیل شده است

17 11 2010

می مکران ـ کمبود توزیع گاز مایع در زاهدان و زابل و عدم ارائه نفت لازم به کوره پزخانه های خاش، موضوع سوخت در استان را به یک مشکل جدی روبرو کرده است. هر یک از روزنامه های طرفدار حکومت تلاش گسترده ای بکار گرفته اند تا این مشکل جدی را به امری عادی و ناشی از سو ءاستفاده ی مردم نسبت دهند اما از هم اکنون روشن است که حکومت در تامین انرژی برای سوخت در آستانه سرمای زمستان با مشکلات جدی روبرو شده است. و با آزاد سازی قیمت های حامل های انرژی در جریان حذف یارانه ها، این مشکل ابعاد گسترده تری به خود خواهد گرفت. مشکل سوخت دارد به شعله های نارضایتی مردم استان، بنزین می پاشد.
کمبود گاز مايع در زاهدان با شروع فصل سرما هم چنان ادامه دارد
خراسان – مورخ دوشنبه 1389/08/24
نويسنده: خبرنگارخراسان
هر سال با شروع فصل سرما زاهدان دچار کمبود گاز مايع مي شود، امسال نيز فصل سرما که زودتر از سال هاي گذشته بر زاهدان سايه افکنده، دوباره صف هاي طولاني سيلندرهاي گاز مايع و شلوغي و ازدحام را براي تهيه گاز مايع در سطح شهر زاهدان به وجود آورده است. اما اين بار علاوه بر مصارف خانگي استفاده غيرمجاز و غيراستاندارد از گاز مايع براي سوخت خودروهاي شخصي نيز بر مصارف شهروندان افزوده شده است.برخي رانندگان خودروها بدون توجه به خطرات آتش سوزي و نشت گاز در صندوق عقب خودرو، منبع غيراستاندارد را نصب و با خريد سيلندر گاز مايع اين منبع را شارژ و از آن استفاده مي کنند که باعث بروز خطرات و آتش سوزي هاي ناشي از گاز مايع مي شود به طوري که در شهر زاهدان چند بار حوادثي روي داده و خودرويي طعمه حريق شده است.يکي از شهروندان که از لابه لاي ازدحام جمعيت توانسته بود يک سيلندر گاز مايع تهيه کند گفت: وضعيت توزيع گاز مايع رضايت بخش نيست و هر روز بايد صبح زود بياييم سر ميدان و در صف بايستيم و منتظر باشيم که خودروي گاز بيايد و گاز مايع مصرفي خود را تهيه کنيم.وي که خود را کارمند معرفي مي کرد و خواست نامش فاش نشود گفت: امسال برخي از رانندگان خودروها براي فرار از هزينه هاي بنزين اقدام به گازسوز کردن غيراستاندارد خودروهاي خود کرده اند و علاوه بر مصرف خانگي خود چند سيلندر گاز اضافه هم مي گيرند و در خودروي خود به طور غيراستاندارد خالي مي کنند.
وي ادامه داد: اگر اين افراد بخواهند به اين کار خود ادامه دهند بايد پيش بيني کنيم که امسال زمستان بسيار سختي در انتظار شهروندان زاهداني خواهد بود، چون گاز موجود جواب گوي نياز مصرف خانگي شهروندان نيست چه برسد به اين که برخي بخواهند از گاز مايع براي سوخت خودروي خود استفاده کنند.اين شهروند پي گيري و جديت مسئولان را براي برخورد با اين مافياي گاز در شهر زاهدان خواستار شد. اما دارندگان خودروهاي بنزين سوز در زاهدان و ساير شهرهاي سيستان و بلوچستان که از داشتن گاز شهري بي بهره اند، با گسترش شايعات بي اساس توسط برخي افراد سودجو به توهم افتاده و بدون در نظر گرفتن خطر احتمالي، اقدام به تعبيه سامانه غيراستاندارد گاز خودرو آن هم از نوع گاز مايع مي کنند.
يکي از اين رانندگان که در حال شارژ منبع گاز خودروي خود توسط سيلندرهاي گاز مايع بود علت استفاده از گاز مايع را کم هزينه بودن آن نسبت به بنزين عنوان کرد و افزود: با فروش سهميه بنزين مي توانم چند عدد کپسول گاز بخرم و مدت طولاني از آن استفاده کنم در حالي که ۶۰ ليتر بنزين حتي جواب گوي يک هفته مصرف خودرو هم نيست.وي که خودش را محمود اربابي معرفي کرد اظهار داشت: با اين کار هزينه سوخت خودرو کاهش پيدا مي کند و بنزين سهميه اي هم در کارت سوخت خودرو ذخيره مي شود و در مواقع ضروري از آن استفاده مي کنم.معاون سياسي اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان با اشاره به محدود بودن سهميه گاز مايع در استان گفت: با استفاده غيرمجاز از گاز مايع براي سوخت خودرو در آينده اين استان در تامين گاز مصرفي خانگي و صنعتي خود دچار مشکل مي شود.«ابراهيم عزيزي» با تاکيد بر اين که وقوع حادثه آتش سوزي در خودروهايي که از سامانه غيراستاندارد گازسوز استفاده مي کنند ناشي از بي تدبيري مالکان اين خودروها است افزود: بايد شرکت هاي بيمه در بيمه اين قبيل خودروها و پرداخت خسارات ناشي از اين حوادث تجديدنظر کنند.وي هم چنين خواستار برخورد قاطعانه با کساني که اقدام به تعبيه سيستم غيراستاندارد گازسوز روي خودرو مي کنند شد.فرماندار زاهدان هم از برخورد قاطع با رانندگان خودروهاي متخلف که از گاز مايع براي سوخت خودروهايشان استفاده مي کنند خبر داد و افزود: خودروهاي اين افراد مدتي متوقف مي شود و در صورت تکرار اين عمل، اقدام به برش منبع گازسوز خودرو خواهيم کرد.«لطيف صادقي» از شهروندان خواست در حال حاضر با صبر و حوصله و به تناسب نيازشان از گاز مايع استفاده کنند و نگران کمبود گاز مايع نباشند چون به جد پي گير اين مسئله ايم که ان شاءا… امسال برخي مشکلات گاز مايع در زاهدان رفع شود.وي هم چنين از رسانه ها خواست با اطلاع رساني دقيق در خصوص حوادث ناشي از آتش سوزي خودرو و خطر استفاده غيرمجاز از گاز مايع و نصب سامانه هاي غيراستاندارد گاز سوز کردن خودرو، مردم را از خطرهاي اين عمل آگاه کنند.البته افرادي که از گاز مايع براي سوخت خودروهاي خود استفاده مي کنند علاوه بر خسارت مالي فراموش نکنند که در برخي موارد ممکن است جان خودشان و يا افراد خانواده شان به خطر بيفتد، طوري که در چند روز گذشته در ميدان زيباشهر زاهدان شهروندي در حال شارژ کردن منبع خودرو خود توسط سيلندر گاز مايع در حالي که فرزندش در خودرو نشسته بود، دچار حادثه شد و متاسفانه علاوه بر خودرو فرزند اين شهروند نيز دچار سوختگي شد.
تدابير لازم براي رفع کمبود گاز در زاهدان و زابل
با افزايش سهميه ۳۰۰ تني گاز مايع در آينده مشکل گاز مايع شهرهاي زاهدان و زابل رفع مي شود. مدير شرکت پخش فرآورده هاي نفتي منطقه زاهدان علت بروز مشکل تامين گاز مايع سيستان و بلوچستان را اختلال در سيستم تخليه و بارگيري گاز در مبداء و استفاده غيراستاندارد برخي خودروها از سليندرهاي گاز مايع اعلام کرد. «عابديني» افزود: در حال حاضر سهميه روزانه گاز مايع استان ۲۵۰ تن در روز است که تا روزهاي آينده اين ميزان به ۵۵۰ تن در روز مي رسد. وي هم چنين استفاده از سيلندرهاي گاز مايع را براي سوخت خودرو خطر آفرين و غيراستاندارد دانست و گفت: هم اکنون براساس بررسي هاي انجام شده ۳۰ درصد از گاز مايع را خودروها براي سوخت استفاده مي کنند.

اقدام عادلانه یک مسئول برای رفع مشکل گاز زاهدان
زاهدان پرس
در حالیکه اکثریت مردم زاهدان تنها برای پخت و پز و استفاده از آب گرم از کپسولهای 11 کیلویی استفاده می کنند ولی تعدادی از متمولین با داشتن مخازن بزرگ گاز در خانه هایشان حتی برای گرم کردن خانه یشان از مواد سوختی مانند نفت استفاده نکرده و در اینباره با وجود کمبود گاز در زاهدان از گاز مایع استفاده می کنند .
در حالیکه طی چند روز اخیر مردم زاهدان در صف های طولانی و در سرمای خشک زاهدان منتظر دریافت یک کپسول 11 کیلویی گاز می باشند عده ای از متمولین زاهدانی نیز با داشتن مخازن بزرگ گاز در خانه هایشان از مشکل گاز بی خبر می باشند!.
به گزارش زاهدان پرس در حالیکه اکثریت مردم زاهدان تنها برای پخت و پز و استفاده از آب گرم از کپسولهای 11 کیلویی استفاده می کنند ولی تعدادی از متمولین با داشتن مخازن بزرگ گاز در خانه هایشان حتی برای گرم کردن خانه یشان از مواد سوختی مانند نفت استفاده نکرده و در اینباره با وجود کمبود گاز در زاهدان از گاز مایع استفاده می کنند .
این متمولین با دادن پول بیشتر به بعضی از دلالان بازار گاز زاهدان مخازن گاز خانه هایشان را همیشه پر نگه داشته و به نوعی دست به احتکار می زنند!.
در همین حال فرماندار زاهدان در اقدامی عادلانه از گاز دادن به این افراد جلوگیری کرده است و تاکید کرده است از این به بعد تنها کپسول های 11 کیلویی که اکثر مردم زاهدان از آن استفاده می کنند شارژ می شود .
وی در گفتگوی با فارس در اینباره گفته است : : برخي از خانواده‌ها در جامعه با نصب مخازن بزرگ در منازل كار ذخيره‌سازي گاز مايع را انجام مي‌دهند تا آن را صرف گرمايش خانه خود كنند كه اين امر نيز سبب كمبود گاز شده و از اين پس فقط كپسول‌هاي 11 كيليوي شارژ مي‌شود.
لطیف صادقی افزود : با توجه به مذاكرات انجام شده با شركت پخش فرآوردهاي نفتي كشور سهميه سوخت گاز مايع در سيستان و بلوچستان افزايش مي‌يابد.
وي همچنین به ريشه‌هاي كمبود گاز در زاهدان اشاره كرد و افزود: متاسفانه برخي از رانندگان زاهداني برخلاف قوانين راهنمايي، رانندگي و امنيتي براي تهيه سوخت ماشين خود از گاز مايع خانگي استفاده مي‌كنند.
وي افزود: نيروي انتظامي با خورد‌هايي كه اقدام به مصرف سوخت خانگي به جاي سوخت ماشين كنند برابر قانون برخورد مي‌كند و بايد اذعان داشت كه استفاده سوخت خانگي به جاي سوخت ماشين در زاهدان به يك فرهنگ تبديل شده و اين امر مهمترين علت كمبود گاز مايع در زاهدان است.
صادقي افزود: برخي از خانواده‌ها در جامعه با نصب مخازن بزرگ در منازل كار ذخيره‌سازي گاز مايع را انجام مي‌دهند تا آن را صرف گرمايش خانه خود كنند كه اين امر نيز سبب كمبود گاز شده و از اين پس فقط كپسول‌هاي 11 كيليوي شارژ مي‌شود.
وي تصريح كرد: شهروندان زاهداني از گاز كپسول 11 كيلوي فقط در زمينه پخت وپز استفاده كنند و براي توليد گرما توسط بخاري گازي در خانه اجتناب كنند.
فرماندار زاهدان گفت: شهروندان زاهدان در صورت مشاهده راننده متخلفي كه قصد استفاده از كپسول گاز 11 كيلوي براي تهيه سوخت ماشين خود را دارد ، مراتب را به شماره پيامگير 110 گزارش دهند
وي اضافه كرد: استفاده از گاز مايع شهري به جاي سوخت ماشين براي سرنشين ماشين و مردم خطرناك است.
وي از توزيع گاز مايع در سطح شهر زاهدان به صورت شبانه‌روزي خبر داد و خاطرنشان كرد: هيچ مشكلي در توزيع گاز مايع در شهر زاهدان وجود ندارد و كار توزيع گاز مايع در حال انجام است.
آیا مشکل گاز مایع مردم زاهدان حل می شود؟
رجانیوز
چند وقتیست که مردم زاهدان برای تامین کپسول گاز مایع به شدت دچار مشکل شده اند و طی چند روز اخیر در زاهدان شاهد صف های طولانی برای گرفتن تنها یک کپسول گاز مایع می باشیم.
به گزارش زاهدان پرس، مردم در زاهدان طی چند روز اخیر از کمبود کپسول گاز مایع بسیار شاکی بوده و با توجه به شدت گرفتن سرما از این موضوع ابراز نگرانی می کنند.
در همین حال مدير شركت پخش فرآورده هاي نفتي منطقه زاهدان گفت: براي رفاه حال مردم و جبران افزايش تقاضا، ميزان توزيع گاز مايع در شمال و مركز سيستان و بلوچستان با 300 تن افزايش در روز به 800 تن رسيد.
مرتضي عابديني که با ايرنا گفتگو کرده است ، افزود: بارگيري گاز مايع از جنوب كشور به مقصد سيستان و بلوچستان آغاز شده است و مشكل كمبود اين ماده سوختي در استان طي 24 ساعت آينده برطرف مي شود.
او گفت: 30 تا 40 درصد از سهميه گاز مايع استان كه بايد صرف مصارف خانگي شود به صورت غير مجاز در بخش حمل و نقل (جايگزين بنزين خودرو) استفاده مي شود.
وي اظهار داشت: مطابق نظر و اعلام كارشناسان بخش زيادي از كمبود گاز مايع در سيستان و بلوچستان ناشي از همين مشكل است.
مدير شركت پخش فرآورده هاي نفتي منطقه زاهدان گفت: تخليه كپسول گاز مايع در خودروها، خطرات ناشي از استفاده غيراستاندارد از مواد سوختي را براي شهروندان افزايش داده است .
در خور يادآوري است: شركت پخش فرآورده هاي نفتي چابهار وظيفه تامين و توزيع مواد سوختي در جنوب سيستان و بلوچستان را به عهده دارد و آمار اين منطقه جداگانه ارائه مي شود.

Advertisements

کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: