ادامه نا آرامی در تایباد و پس لرزه های سیاسی آن

23 01 2011

می مکران ـ پس ازدرگیری مردم شهرستان تایباد بانیروهای رژیم در روز جمعه یکم بهمن 89 و به آتش کشیدن خودروی اطلاعات رژیم ،و اعتراض به برکناری مولانافاضلی امام جمعه این شهرستان ،نیروهای رژیم دست به دستگیری های گسترده ای زده و با حرکت ماشین های گارد درسطح شهر ،جوانان را دستگیر کرده و به بازداشتگاه اطلاعات می برند و پس از باز جویی و ضرب و شتم بسیار به بازداشتگاه های مشهد انتقال میدهند. “مولانا فاضلی “ امام جمعه شهر را نیز دیروز شنبه به بهانه جلسه به مشهد برده و تاکنون نیز ازوضعیت او خبری دردست نیست و احتمال بازداشت ایشان وجود دارد. چهره شهر تبدیل به پادگان نظامی شده و ماشین ها و ادوات جنگی درداخل شهر به حرکت درمی آید تا فضای رعب ووحشت ایجاد کند.
مصاحبه سنی آنلاین با مولانا عبدالحمید در مورد حادثه اخیر تایباد
اشاره: به دنبال برکناری مولوی محمد موحد فاضلی، امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد، از امامت جمعه این شهرستان، که با اعتراض مردمی مواجه شد، پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین در همین زمینه مصاحبه مختصری با شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، انجام داده است که مشروح این مصاحبه بدین شرح است:

سنی آنلاین:طبق اخبار موثق مولانا سید محمد موحد فاضلی از امامت جمعه اهل سنت تایباد برکنار شده و این قضیه منجر به اعتراضات مردمی و سپس دستگیری تعدادی از اهالی تایباد گردیده است. نظر جنابعالی در این باره چیست؟

مولانا عبدالحمید: بنده نیز این خبر ناگوار را شنیده ام و مایه نگرانی شدید گردیده است و تمام برادران اهل سنت در هر مناطقی که از این خبر ناگوار مطلع شده اند نگرانند و پریشانی اصلی جامعه اهل سنت آن است که در طول سه دهه عمر نظام جمهوری اسلامی بر خلاف انتظار و وعدۀ بنیانگذار جمهوری اسلامی که فرمودند: «شیعه و سنی برادرند و در حقوق برابرند.» و نیز رهنمودهای رهبری مبنی بر مساوت قانونی همه شهروندان ایرانی در حقوق، با تبعیض بسیار شدید مواجه بوده اند، اما به خاطر حفظ وحدت و امنیت ملی و ارزش نظام اسلامی صبر کرده اند و تنها چیزی که مایه تسکین اهل سنت بوده، همین آزادی مذهبی بوده است که می‏توانستند بدون دخالت دولتها برای امور مذهبی خود از قبیل تعلیم و تبلیغ دینی و امور مساجد و مدارس و…تصمیم بگیرند.
گرچه در سالهای اخیر جامعه اهل سنت فشار سنگین مذهبی را تحمل می کند، که اهانت مذهبی و تحقیر، احضار و بازداشت علما، تخریب بعضی اماکن مذهبی، توقیف گذرنامه های علمای سرشناس و ممنوع الخروج شدن آنان و … از مصادیق بارز تشدید تبعیضات در حق اهل سنت ایران بشمار می روند.
اما اگر قرار باشد که مردم اختیار انتخاب پیش نماز، امام جماعت یا امام جمعه که مورد پسند آنهاست و به راحتی می توانند پشت سر او نماز ادا کنند را نداشته باشند واقعا بسیار سخت و نگران کننده است، و به نظر بنده نه به صلاح نظام و نه به صلاح اخوت و برادری است که مسئولین امر در مسایل مساجد وعزل و نصب امام جماعت و جمعه دخالتی داشته باشند بلکه نظارت کنند و اختیارات را در دست خود مردم بگذارند.
سنی آنلاین: شناخت شما نسبت به مولوی فاضلی تا چه حدّی است؟
مولانا عبدالحمید: شناختی که بنده از این ایشان دارم، مولوی فاضلی یک روحانی با سواد است که هم تحصیلات دانشگاهی و حوزوی را دارد و انسان معتدل، معقول و مردمی است. نه مخالف نظام و حکومت است و نه انسان مادیاتی و دین فروش.  من مطمئنم که هیچ ضرری برای نظام اسلامی و نه شیعه و نه سنی نداشته و ندارد، و در حالی که هیچ انسانی مستثنی از خطا و لغزش نیست، اما فرضا با کوچکترین لغزش یا کلمه ای که باب طبع آقایان نباشد، نباید با آبروی مردم بازی کرد.
سنی آنلاین: ارزیابی شما از جایگاه ائمه جمعه اهل سنت چیست؟
مولانا عبدالحمید: ائمه جمعه اهل سنت از امکانات مادی و معنوی دولت برخوردار نبوده اند و جایگاهی که ائمه جمعه شیعه دارند قابل قیاس با جایگاه ائمه جمعه اهل سنت نیست؛ ائمه جمعه اهل سنت همواره از این برخورد دوگانه گلایه دارند؛ آنها فقط در حد نام، امام جمعه هستند و مراسمات مذهبی آنها از صدا و سیما پخش نمی شود، مگر برخی از آنها به صورت گذرا و گزینشی، همچنین ادارات دولتی از ائمه جمعه اهل سنت حرف شنوایی ندارند.
مردم تایباد که اکثر آنها از اهل سنت هستند و نیز مردم استانهای خراسان رضوی، جنوبی و شمالی که در طول تاریخ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک فرماندار، یک بخشدار و یک رئیس اداره نداشته و ندارند، دل شکسته هستند و تنها خوشحالی آنها آزادی مذهبی است و اگر عزل و نصب ائمه مساجد را از دست بدهند و یا تعلیم مذهبی در اختیارشان نباشد به چه چیزی دلخوش باشند؟ لذا امید ما آن است که مسئولین امر مراعات برادران اهل سنت را بکنند و ازمردم عزیز تایباد دلجویی به عمل بیاورند.

واکنش «زاهدان پرس» به مصاحبه مولوی عبدالحمید
ادامه تحرکات عبدالحمید برای بی نظمی در تایباد

تاريخ انتشار:03 بهمن 1389 ساعت 08:51
این مصاحبه مولوی عبدالحمید بلافاصله مورد استقبال سایت های ضدانقلاب و وهابی و علی الخصوص پایگاه های خبری گروهک قرار گرفت
مولوی عبدالحمید در ادامه سیر دخالت های خود در دیگر استانهای سنی نشین اینبار طی مصاحبه ای با سایت مسجد مکی زاهدان با سخنانی تحریک آمیز تلاش کرد به برخی از بی نظمی ها در تایباد دامن بزند.
به گزارش زاهدان پرس مولوی عبدالحمید طی این مصاحبه همانند مصاحبه های قبلی خود با رسانه های ضد انقلاب ـــ رادیو فردا، بی بی سی فارسی و جرس ـــ یکبار دیگر جمهوری اسلامی را به تبعیض و بی عدالتی و دخالت در امور مذهبی اهل سنت متهم کرد.
وی در این مصاحبه با اشاره به تبعیض درباره اهل سنت طی سخنانی بسیار تحریک آمیز گفت: » اهل سنت اما به خاطر حفظ وحدت و امنیت ملی و ارزش نظام اسلامی صبر کرده اند و تنها چیزی که مایه تسکین اهل سنت بوده، همین آزادی مذهبی بوده است که می‏توانستند بدون دخالت دولتها برای امور مذهبی خود از قبیل تعلیم و تبلیغ دینی و امور مساجد و مدارس و…تصمیم بگیرند.
وی در ادامه افزود: گرچه در سالهای اخیر جامعه اهل سنت فشار سنگین مذهبی را تحمل می کند!، که اهانت مذهبی و تحقیر، احضار علما، بازداشت و تخریب بعضی اماکن مذهبی، توقیف گذرنامه های علمای سرشناس و ممنوع الخروج شدن آنان و … از مصادیق بارز تشدید تبعیضات در حق اهل سنت ایران بشمار می روند.
وی ضمن حمایت از مولوی «م ق» که طرفدارانش باعث برخی بی نظمی ها در شهرستان تایباد شده اند افزود: شناختی که بنده از این ایشان دارم، مولوی فاضلی یک روحانی با سواد است که هم تحصیلات دانشگاهی و حوزوی را دارد و انسان معتدل، معقول و مردمی است. نه مخالف نظام و حکومت است و نه انسان مادیاتی و دین فروش. من مطمئنم که هیچ ضرری برای نظام اسلامی و نه شیعه و نه سنی نداشته و ندارد، و در حالی که هیچ انسانی مستثنی از خطا و لغزش نیست، اما فرضا با کوچکترین لغزش یا کلمه ای که باب طبع آقایان نباشد، نباید با آبروی مردم بازی کرد.
وی در ادمه سخنان تحریک آمیزش در این مصاحبه راجع به جایگاه ائمه جمعه اهل سنت در سطح کشور نیز گفت: ائمه جمعه اهل سنت از امکانات مادی و معنوی دولت برخوردار نبوده اند و جایگاهی که ائمه جمعه شیعه دارند قابل قیاس با جایگاه ائمه جمعه اهل سنت نیست؛ ائمه جمعه اهل سنت همواره از این برخورد دوگانه گلایه دارند؛ آنها فقط در حد نام، امام جمعه هستند و مراسمات مذهبی آنها از صدا و سیما پخش نمی شود، مگر برخی از آنها به صورت گذرا و گزینشی، همچنین ادارات دولتی از ائمه جمعه اهل سنت حرف شنوایی ندارند.
لازم به ذکر است این مصاحبه مولوی عبدالحمید بلافاصله مورد استقبال سایت های ضدانقلاب و وهابی و علی الخصوص پایگاه های خبری گروهک قرار گرفت.
گفتنی است چند روز قبل برخی از طرفداران مولوی «م ق» در نماز جمعه شهرستان تایباد باعث بی نظمی در این شهر شدند.

Advertisements

کارها

اطلاعات

One response

24 01 2011
amir rezaam

ba dorode azady ta mardom iran hame baham aleyhe dyktatory be pa bar nakhyzand dolate fetnegar ba avordane arazelo obashe sarkobgar melat ssarkob mykonad agar hameye melate iran dar tamame shahr haye kashvar ba ham eateraz be konand mytavanand dyktator sarnegon be konand pas hame ba ham

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: