چهارشنبه سوری بزم و رزم مردم و عزای واپسگرایان

15 03 2011

چهارشنبه سوری بزم و رزم مردم و عزای واپسگرایان
ویدئو کلیپ آتش چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری جشن ملی است؛ جشنی که از دیرباز، از اعماق تاریخ خونبار ایران برای مردم مانده است؛ جشنی که پیامش شادی و نور و زندگی در برابر سیاهی و ظلم است؛ وانهادن سرمای زمستان است و رفتن به استقبال بهار؛ و پس زدن هر چیز کهنه؛ که ارزش ماندن ندارد؛ جشنی که همبستگی مردم را در برابر مصائب و رنج ها تقویت می کند؛ جشنی که یک دهن کجی آشکار به استبداد مذهبی حاکم است؛ استبدادی که بنیادش بر ستیز با اراده ملی و بر تحمیل ضد ارزش های قرون وسطایی نظامی نابهنگام استوار است. مردم در چهارشنبه سوری با برافروختن آتش و پریدن از روی آن، زردی به آتش می دهند و سرخی از آن می گیرند تا سرخ و شاداب بمانند. همبسته و یگانه. و این برای نظامی که موجودیت فرقه ای اش بر بیگانه سازی مردم ایران از تاریخ و رسوم و سنت های درخشانش و انکار مطلق چندگانگی و تکثر فرهنگی استوار است، نشانه کفر و الحاد است. مردم را اما با یاوه های تاریک اندیشان مشروعیت باخته ستمگر و تکفیرهای آنها کاری نیست. اینان که فتوای کفر برای چهارشنبه سوری صادر می کنند در آخرین چهارشنبه امسال مثل هر سال دیگر پاسخ گستاخی خود را از مردم خواهند گرفت.

چهارشنبه سوري، جشن دست افشاني، پايکوبی و شادی است. چهارشنبه سوری جشن وداع با سرما، تاريکي، بی بري، جشن سلام به گرما، روشنايی و رويش های تازه ی خوش آب و رنگ است. چهارشنبه سوری جشنی برای اسکلت های از گور تاريخ برخاسته نيست که راهی برای بقای خود در دنيای موجود نمی بينند مگر با احياء مکتب خانه و حرمسرا و دربار خليفه، و به ميدان آوردن شحنه و داروغه و دژخيم، ودرو کردن هستی و سرزندگی به حکم شلاق و داغ و درفش و قصاص و اعدام. چهارشنبه سوری جشن نيروی بالنده زندگی است برای در انداختن طرحی نو و برانداختن بنياد غم و اندوه. چهارشنبه سوری جشنی برای شيوخ مرثيه خوان، شيادان طامات باف و پاسداران تاريکی نيست که با مشاهده شادی و همدلی مردم به وحشت افتاده و لشکری از گزمه های مست بددهن و چماق بدست را به خيابان می فرستند. چهارشنبه سوری جشن مردمی سرشار از اميد است که همراه شده اند تا درد مشترک را از ميان بردارند. چهارشنبه سوري، مخصوصا اين چهارشنبه سوري، جشن نشستن، در خود فرورفتن و خمودگی نيست. جشن برپاخواستن و حرکت، جشن دويدن و پريدن، جشن خيزش است. خيزشی که از بهار سال ۸۸ آغاز شد و تا بهار آزادی ادامه خواهد يافت

جشن های چهارشنبه سوری دو پیام روشن دارد؛ پیام هایی که جمهوری اسلامی از آن ها سخت وحشت دارد و همیشه تلاش کرده است تا جلوی پخش آنها را در سطح جامعه بگیرد و بویژه با سیاست تفرقه افکنی بین قشرها و لایه های مختلف اجتماعی مانع تبدیل آنها به الگویی برای حرکت جنبش ضد دیکتاتوری شود. اولین پیام، خصلت عمیقا توده ای جشن های چهارشنبه سوری است که به واسطه موجودیت رژیم فرهنگ ستیز و تاریک اندیش مذهبی به یک نافرمانی توده ای سراسری تبدیل می شود. این واقعیت که در آستانه هر چهارشنبه سوری چکمه پوشان، اوباشان حکومتی و قاضیان خون آشام بساط تهدید و ارعاب مردم به پا می کنند ناشی از همین وحشت از خصلت توده ای چهارشنبه سوری است. جشن چهارشنبه سوری میدان خراسان، شوش، جوادیه؛ خزانه؛ نازی آباد و سه راه آذری را با تهران پارس، نارمک، نواب، خیابان آذربایجان و همه این مناطق را با میرداماد، ونک، زعفرانیه، سعادت آباد، تجریش، میدان هفت تیر، خیابان فاطمی و ستارخان پیوند می دهد. حکومتی که اگر بیست و چهار ساعت سرکوب نکند نمی تواند سر پا بند شود از این پیوند بیش از هر چیز دیگر وحشت دارد و بر خود می لرزد و از سر ترس و وحشت است که تهدید می کند. دومین پیام چهارشنبه سوری پراکندگی در عین گستردگی حضور است. نه یک نقطه و خیابان که از پیش بتوانند لباس شخصی ها و بسیجی ها و پاسداران و نیروهای انتظامی را در آنها مستقر کنند که صدها محله و کوی و خیابان و میدان محل تجمع خودجوش گروههای جوانان و مردم بر گرد کومه های آتش است. همین پراکندگی است که دست سرکوبگران را می بندد؛ در شرایطی که رژیم در اثر ریزش نیروهایش به استفاده از نوجوانان برای سرکوب در قالب بسیج رو آورده است ناگفته روشن است که نمی تواند در صدها محله و کوی و میدان به شکل همزمان به مصاف جوانان و شعارهای مرگ بر دیکتاتور مردم برود و جوانانی را که عکس های خامنه ای را در آتش می سوزانند و با رقص و شادی و پایکوبی به حکومت مرگ و عزا و ذلت پرستی مذهبی دهن کجی می کنند سرکوب کند. چهارشنبه سوری امسال نه فقط جشن آستان بهار است که می تواند اگر مردم و جوانان بخواهند و اراده کنند، مقدمه ورود جنبش ضد دیکتاتوری به فاز گسترش دامنه توده ای اعتراضات از یک سو و در پیش گرفتن شیوه جنگ و گریز دائمی در صدها کانون کوچک اعتراض در سطح محلات برای فرسودن و از پا انداختن سرکوبگران، از سوی دیگر باشد.
جهان زنـ ۲۳ اسفند ۱۳۸۹

Advertisements

کارها

اطلاعات

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: