«جندالله» نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی را تهدید می کند

مَی مکُران: در شرایطی که بحث نحوه استقرار امنیت در بلوچستان و بررسی عواقب اقدام انتحاری «جندالله» مورد بحث قرار می گیرد، «جندالله» تهدیدات خود را به نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی نیز کشانده است. پیش از این نیز این گروه برخی از خان ها و مولوی ها را به اتهام همکاری با رژیم جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار داده بود. آژانس خبر تفتان وابسته به «جندالله» چند روز قبل نیز نوشته بود:» این عملیات درسی است برای سرداران مزدور و خائن نظیر سردار بشیر احمد ریگی و ملاهای درباری مانند مولوی نذیر احمد سلامی و مولوی کریمزائی و .. که به هیچ خائن و مزدوری رحم نمی شود و اگر این باز شانس آنها را یاری داده باری دیگر اگر در چنین جلساتی شرکت کنند تکه تکه خواهند شد.»
آن چه در زیر می خوانید نظرات این گروه است که در آژانش خبری اش منتشر شده است و در پایان نیز مصاحبه دو تن از نمایندگان بلوچ در مجلس شورای اسلامی با جام جم آورده می شود:
«به گزارش آژانس خبری تفتان بعد از عملیات استشهادی پیشین ترس و وحشت تمامی مزدوران رژیم را فراگرفته است و هر مخبر و جاسوسی به گوشه ای خزیده و سکوت اختیار کرده است و برخی افراد توسط سپاه تهدید شده اند تا اطلاعیه صادر کنند در این میان یکی از نمایندگان مجلس که خیلی خیانت کرده است و روز عملیات در مجلس بی شرمانه فریاد می زد تا خون در رگ ماست خامنه ای رهبر ماست !!! و دست بر سینه می زد چنان ترسیده است که سکوت را بهتر دانسته است.
طبق گزارش جام جم آنلاین :امروز در راهروهاي مجلس خبرنگار ما به سراغ پشنگ ریگی رفت و از وي درخصوص حاميان اين گروه جندالله سوال كرد كه وي در جواب گفت: ريگي ما را تهديد كرداست و بهتر است فعلا در اين زمينه اظهار نظري نكنيم.
پشنگ و فروزش و .. باید به سزای خیانتهای خود برسند که رای از مردم گرفته اند اما در برابر جنایات بی شمار رژیم سکوت کرده و فقط زمانی به سخن در می آیند که پاسداران جانی و متجاوزان وحشی توسط مبارزان به هلاکت می رسند و این خیانتی نابخشودنی است که باید بدان پرداخته شود»
در شرایطی که «جندالله» نمایندگان بلوچستان در مجلس شورای اسلامی را تهدید می کند نماینده خاش در مصاحبه با جام جم نظرات خود را در باره نحوه استقرار امنیت در منطقه این طور بیان می کند:
حميدرضا پشنگ، نماينده خاش و ميرجاوه در مصاحبه با جام جم آنلاین، امنيت پايدار در منطقه محروم سيستان و بلوچستان را در گرو ايجاد و توسعه زيرساخت‌ها مي‌داند و عقيده دارد: با استفاده از مردم بومي منطقه بخصوص قوم بلوچ، مي‌توان گام بزرگي در ايجاد امنيت در منطقه برداشت.امنيت، خواست هر جامعه‌اي است و قطعا در شرايطي كه استان‌هاي مرزي، هدف دشمنان نظام قرار گرفته‌اند، بايد توجه ويژه‌اي به اين مناطق صورت گيرد.
او سپس ادامه می دهد: محروميت از ويژگي‌هاي مناطقي چون سيستان و بلوچستان است و آمريكايي‌هايي كه در منطقه مرزي مستقر هستند و سالانه ميلياردها دلار براي حضورشان در اين شرايط هزينه مي‌كنند، خواهان ايجاد ناامني در جامعه و بويژه نظام جمهوري اسلامي ايران هستند.نبود توسعه اقتصادي و زيرساخت‌ها بخصوص در استان‌هاي مرزي كه محروميت در آنها بيداد مي‌كند، باعث شده كشورهايي چون آمريكا با صرف مبالغي و به كارگيري برخي نيروها، اقدامات تروريستي را به اشكال مختلف هدايت كنند.
محروميت‌زدايي و اجراي طرح‌هاي مربوط به آن، توجه به زيرساخت‌هاي توسعه‌اي و اقتصادي با رويكرد جديد كه البته اجراي آن از سوي سپاه در حال شكل‌گيري است و آغاز آن از سوي سردار شهيد شوشتري نيز صورت گرفت، قطعا گام موثري براي اميدوار كردن مردم به زندگي و دريچه‌اي براي ارتباط مردم با مسوولان است.قوم بلوچ، قوم مظلومي است كه اگر به آنها درخصوص مباحثي چون سلامت، آموزش و پرورش، آموزش عالي، مساله بيكاري و ايجاد اشتغال توجه شود، قطعا مسائل امنيتي آن نيز خواه‌ناخواه حل خواهد شد.
وقتي جوان بلوچ سيستاني ما به خاطر 100 هزار تومان اجير افراد گروهك‌هاي تروريستي مي‌شود و اسلحه به دوش مي‌گيرد و تمام دلايل
داشتن شغل آبرومند در استان، آرزوي هر جواني است، لذا اين امر بايد از اولويت‌هاي جدي نظام براي منطقه باشد، چون وقتي اشتغال بود؛ اطراف گروهك‌هاي تروريستي خالي مي‌شود و جواناني كه به طور ناخواسته وارد اين جمع شده‌اند، به دامن نظام و خانواده خود بازمي‌گردند. توسعه اقتصادي، رفع مشكلات ناشي از آن، انجام كارهاي فرهنگي و توسعه مراكز آموزشي و دانشگاهي، قطعا هر گونه ترفند دشمنان را از بين خواهد برد.
ما در استفاده و به‌كارگيري از قوم بلوچ در مباحث امنيتي بسيار ضعيف عمل كرده‌ايم، به طوري كه در نيروي انتظامي اين منطقه، حتي 2 درصد از اين طايفه به كار گرفته نشده است.
چنانچه شاهد قرار گرفتن 2 قوم و 2 مذهب شيعه و سني در تمامي پست‌هاي مسووليتي در اين استان باشيم و از قوم بلوچ در نيروهاي امنيتي نيز بهره گرفته شود، شرايط به گونه ديگري تغيير خواهد كرد. قوم بلوچ، افراد وطن‌پرستي هستند كه آشنايي زيادي با منطقه و آداب و رسوم مردم دارند و حضور آنها در مباحث امنيتي از ضروريات اين ناحيه است. البته بحث امنيتي استان يك بحث جامعه‌شناسي دقيق در همه جوانب را مي‌طلبد. ناگفته نماند؛ تلاش زيادي هم در تمام دولت‌ها براي امن كردن اين منطقه صورت گرفته است، ولي هنوز احساس نابرابري و بي‌اعتمادي در اين استان وجود دارد كه با كار فرهنگي مي‌توان آن را از بين برد
محمد قيوم دهقاني، نماينده شهرستان‌هاي ايرانشهر و سرباز در استان سيستان و بلوچستان در مجلس شوراي اسلامي كه در محل حادثه حضور داشته و قرار بوده در اين جلسه شركت كند درباره اين اقدام تروريستي به جام جم مي‌گويد: گروهك تروريستي ريگي كه مسووليت حادثه را پذيرفته ، پشت تمامي اتفاقات سيستان و بلوچستان است.
وي از نبود امنيت كافي براي برگزاري چنين نشستي انتقاد كرد و از مسوولان خواست به صورت كارشناسانه مسائل شهرستان محروم سرباز را بررسي كنند. وي در گفتگوي كوتاهي با «جام‌جم» ، ضمن محكوم كردن اين اقدام تروريستي و تسليت به خانواده شهدا، ابعاد اين اتفاق را برشمرد. و گفت:
برمبناي اطلاعاتي كه در سايت عبدالمالك ريگي گذاشته شده است، اين گروه تروريستي مسووليت حادثه را پذيرفته و حتي عكس فردي كه عمليات انتحاري را انجام داده، در اين سايت قرار داده است، البته هنوز اطلاعات دقيقي درخصوص اين حادثه به دست نيامده است. و ادامه داد :برگزاري همايش‌ها در جهت همدلي و همكاري در منطقه سيستان و بلوچستان از اولويت‌هاي مسوولان است، بنابر اين رسيدن به همگرايي دولت و مردم و رسيدن به توسعه اقتصادي و ايجاد آرامش كه از زيرساخت‌هاي مهم محسوب مي‌شود، از جمله اقداماتي است كه گروه‌هاي تروريستي مخالف آن هستند. آنها قصد دارند تمام شرايط را براي رشد استان از بين ببرند.
ما نمايندگان استان، از مسوولان امنيتي انتظار داريم كه تدابير خاصي براي منطقه انديشيده شود.
در زمان مديريت سردار شوشتري، حركت خوبي در منطقه آغاز شد كه امنيت مرزهاي كشور به مردم منطقه واگذار شد. اين حركت ضمن ايجاد امنيت، ايجاد اشتغال را نيز به همراه داشت و افرادي كه در پايگاه‌هاي مرزي مشغول فعاليت بودند، در قبال كارشان مستمري دريافت مي‌كردند و اين اقدام نوعي ارزش دادن به مردم و ايجاد احساس مسووليت نيز بود.
در اين اقدام مهم، هرگونه موارد مشكوك از سوي افراد محلي حل و فصل يا بعضا به مديران منطقه گزارش مي‌شود. اما اين تمهيدات بدون تجهيزات و اقدامات الكترونيكي ميسر نيست.
انتظار ما از مسوولان اين است كه به صورت كارشناسي شده مسوولان امنيتي استان و شهرستان را انتخاب كنند تا هر فردي كه توان بيشتري در مجموعه امنيتي كشور دارد، سكان امور را به دست بگيرد.
قطعا برخي سهل‌انگاري‌ها از طرف برخي افراد نبايد باعث شود همه زير سوال بروند، لذا بايد مسوولان بومي قوي كه شناخت كامل از منطقه دارند، زمام امور را به دست بگيرند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: